Naučná stezka SWAMP II.

Jedná se o druhou etapu projektu Naučná stezka SWAMP Máchovo jezero, jejíž realizace byla podpořena z GF Libereckého kraje 2010. Tato etapa projektu se zabývá prezentací a maximálním využití nově vzniklé stezky k oslovení co největšího počtu nejenom návštěvníků, ale také místních obyvatel, školních výletů, rodin s dětmi apod. Pro tyto účely byl vydán propagační materiál, který je k dostání v Informačních centrech Máchova kraje.

Úvod k Naučné stezce Swamp

Naučná stezka SWAMP je pojmenována podle Národní přírodní památky SWAMP ležící při dvou březích Máchova jezera v jižní části okresu Česká Lípa. Naučná stezka SWAMP seznamuje s chráněnými a kriticky ohroženými živočichy a rostlinami a rybníkářstvím Máchova jezera, který je součástí NPP SWAMP.

Pro návštěvníky je v terénu připraveno 6 naučných panelů s tématikou ochrany životního prostředí u Máchova jezera. Celková délka trasy z Doks přes Břehyň zpět do Doks činí 15 km a je vhodná jak pro pěší, tak cyklisty. Témata informačních tabulí: botanika, zoologie bezobratlých, zoologie obratlovců, rybníkářství, obecné informace, swamp. Rozmístění informačních tabulí s jejich jejich tématy je zaneseno v mapě.

Naučná stezka není v terénu označena. Vede však po značených turistických cestách. Informace o rozmístění tabulí a trase stezky je nutné čerpat z mapy viz níže, nebo z propagačního materiálu. Od posledního zastavení na úpatí Borného je možno pokračovat po žluté turistické značce přes Břehyň zpět do Doks, nebo v letních měsících využít zastávkového mola pro parníky pod Borným (informace o jízdním řádu získáte v Informačním centru Doksy).

Propagační materiál je doplněn soutěží, která je uvedena formou otázek a odpovědi, které jsou k nalezení na informačních tabulích stezky. Soutěž je přizpůsobena i pro mladší děti a to formou výkresů. Kresby na daná témata budou vystavena v informačním centru v Doksech a návštěvníci budou kresby hodnotit. Stejně tak bude na informačním centru v Doksech sběrné místo správných odpovědí. Dvakrát do roka bude losování správných odpovědí a dvakrát do roka bude odměněna nejvíce ohodnocena kresba.

Nejbližší naučné stezky s tématikou ochrany životního prostředí jsou Naučná stezka Jeřáb vedoucí návštěvníky okrajem Hradčanských stěn, Naučná stezka Dubsko-Kokořínsko do okolí Dubé, Naučná stezka Březinská studánka nedaleko Bělé pod Bezdězem, Naučná stezka Ralsko vedoucí z Mimoně ke zřícenině hradu Ralsko, Naučná stezka Hubertova stezka začínající v České Lípě na Svárově, Naučná stezka Špičák v České Lípě, Naučná stezka Peklo vedoucí mezi obcí Zahrádky a Českou Lípou a Cinibulkova naučná stezka Mšeno, která vás provede labyrintem skal v sousedství Mšena.

Mapa Naučné stezky SWAMP