Chytám, chytáš, chytáme…

Máchovo jezero nabízí dnes návštěvníkům různé aktivity. Je významnou rekreační oblastí, desetitisíce turistů zde tráví svoji dovolenou od jara do podzimu. Nabízí zájemcům široké sportovní vyžití (koupání, jachting, tenis, plážový volejbal, cyklistika, atd.) K těmto sportům přibyl v loňském roce i sportovní rybolov.

Jezero není účelovým rybářským revírem, leží v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj, kde je nutné  udržovat rovnováhu mezi turistickým ruchem, ekologickými a hygienickými limity. Jednou z priorit je kvalita vody. Ta ovlivňuje jak množství, tak druhové složení nasazovaných ryb. Voda není a nikdy nebude přesazována kaprem, jak je tomu v některých soukromých revírech. Naším cílem je vybudovat na Mácháči vyrovnanou, přirozenou a druhově pestrou rybí obsádku.

V jezeře se dobře daří bílé rybě (cejn,plotice). Má ale tendenci k přemnožování, proto již od posledního výlovu v r. 2014 pravidelně vysazujeme větší množství dravých ryb (štika, candát, sumec, bolen), jak ve stádiu rychleného plůdku tak i násady. V tomto trendu budeme pokračovat i letos. K dravé obsádce přisazujeme i trofejní kapry.

Rybáři se  mohou letos těšit na pěkné kapříky, většího cejna, krásného lína, ale i slušného okouna. Těch se objevuje víc a víc. V létě se pak přidá sumec, který sežere kdeco a už loni pár rybářů překvapil. Na podzim, po zahájení lovu dravců, rozhodně štika. Ta je zastoupena již všemi věkovými kategoriemi, už loni se chytly kusy 80 – 90cm. Na rybáře, kteří skutečně umí, čekají i nádherní boleni 60-70cm i více.

Snad ještě informace pro ty, kteří pojedou do Doks rybařit poprvé: povolenky k lovu seženou kromě Infocentra v Doksech i na několika dalších místech (Regata Máchovo jezero, jacht klub Staré Splavy, kemp Andrea, hotel Port,  informační centrum ve Starých Splavech).

Závěrem tedy všem Petrův zdar !

 

Úlovky letošního jara..

DSC_0443 DSC_0457

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Jiří Brosche. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.