Kvalita koupacích vod v Máchově jezeře v sezoně 2020

Krajská hygienická stanice a Povodí Ohře sledují kvalitu koupacích vod na Máchově jezeře od května do září. Zatím se tzv koupačky letos drží lépe než v předchozích letech.

Již v jarních měsících bylo množství sinic v jezeře podstatně nižší než v předchozích letech. O tom svědčila i výrazně vyšší průhlednost vody (100 – 105 cm) a poměrně nízký obsah chlorofylu-a. Přestože nyní je kvalita vody mírně zhoršená stále se pohybuje na III. stupni z V. stupňové hodnotící řady. Průhlednost vody je cca o 20 – 25 cm vyšší než v loňském roce touto dobou. Z celkového objemu sinic představují toxické kmeny pouze nepatrnou část.                           

K vyšší kvalitě koupacích vod na jednotlivých plážích přispívá „normální léto“, na které jsme byli zvyklí v devadesátých letech, a ještě v první dekádě 21.století. Teplé dny střídá oblačné počasí s dešti či přeháňkami, vyšší je i průtok v jezeře, hladina vody se stále drží na vrchní hranici normálního stavu. 

Koupání nepředstavuje za současného stavu pro zdravého člověka žádné nebezpečí, pouze vnímavý jedinci by se měli po každém koupání osprchovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Jiří Brosche. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.