Kvalita koupacích vod v Máchově jezeře v sezoně 2020

Krajská hygienická stanice a Povodí Ohře sledují kvalitu koupacích vod na Máchově jezeře od května do září. Zatím se tzv koupačky letos drží lépe než v předchozích letech. Již v jarních měsících bylo množství sinic v jezeře podstatně nižší než v předchozích letech. O tom svědčila i výrazně vyšší průhlednost vody (100 – 105 cm) a poměrně nízký obsah chlorofylu-a. Přestože nyní je kvalita vody mírně zhoršená stále se pohybuje na III. stupni z V. stupňové hodnotící řady. Průhlednost vody je cca o 20 – 25 cm vyšší než v loňském roce touto dobou. Z celkového objemu sinic představují toxické kmeny pouze nepatrnou část.                         

K vyšší kvalitě koupacích vod na jednotlivých plážích přispívá „normální léto“, na které jsme byli zvyklí v devadesátých letech, a ještě v první dekádě 21.století. Teplé dny střídá oblačné počasí s dešti či přeháňkami, vyšší je i průtok v jezeře, hladina vody se stále drží na vrchní hranici normálního stavu.

Koupání nepředstavuje za současného stavu pro zdravého člověka žádné nebezpečí, pouze vnímavý jedinci by se měli po každém koupání osprchovat.