Výlov Máchova jezera

Letos se po šesti letech opět dočkalo Máchovo jezero vypuštění a s ním spojeným výlovem.Výlov proběhl ve čtvrtek 13. listopadu 2014 v odpadním korytu u restaurace Sklípek ve Starých Splavech.

Ve středu odpoledne nainstalovali rybáři česle před výpustí, pak v odtokovém kanálu za výpustí a již v průběhu noci ze středy na čtvrtek se začalo pomalu se slovením. Naplno se výlov rozjel ve čtvrtek ráno a trval přibližně do druhé hodiny odpolední. Vyšší denní teploty způsobily, že převážná část rybí obsádky zůstala na rybniční stoce s kyslíkatou vodou a dolů sešla jen menší část. Rybáři odhadují, že byla slovena přibližně pouze čtvrtina ryb z Máchova jezera. Největší podíl z vylovených ryb patřil cejnu velkému, následovali dravci, převážně zastoupeni bolenem, štikou a candátem, v menším množství se pak vylovil kapr, amur, tolstolobik a úhoř. Dravé ryby budou vráceny zpět do Máchova jezera, ostatní jsou určeny k prodeji.

Celkové množství vylovených ryb přesahuje pět tun.  Celou akci měla na starosti, jako i celé vypouštění, firma Rybářství Doksy s.r.o., která pro návštěvníky připravila na hrázi prodej ryb z vlastní produkce.

Jezero bude prázdné přibližně do poloviny prosince, kdy se začne opět napouštět. S vypuštěním jezera je spojena také oprava výpustního zařízení, která potrvá do konce dubna příštího roku.

 

100_3783 – kopie  100_3753 – kopie

 

Lenka Proboštová, OPS Máchovo jezero.

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Jiří Brosche. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.