Kvalita vody v Máchově jezeře v roce 2016

Jako každoročně byly odebírány vzorky vody v jezeře i na jeho přítocích. Vzorkování je prováděno od dubna do počátku listopadu. Zároveň jsou analyzovány i vzorky odebírané na přítocích do jezera. Od května do září se hodnotí také kvalita koupacích vod na jednotlivých plážích. V roce 2016 hodnotily kvalitu vod tři akreditované laboratoře: Povodí Ohře, krajská hygienická stanice a ALS Czech Republic se sídlem v České Lípě.

Stejně jako v uplynulých letech nebyly koupací vody ideální. Kvalita byla mírně zhoršená díky přítomnosti sinic, vnímavý jedinci by se měli po koupání osprchovat. V žádném případě však nebyla voda podmíněně vyhovující či nevyhovující.

Problém představuje malá hloubka jezera, v průměru cca 3 metry, a vysoká teplota vody v koupací sezoně (24 –27 °C). Na dně jezera jsou ve větší míře přítomny živiny (resp. fosfor a dusík). Právě přítomnost fosforu, který se rozkládá, umožňuje spolu s vysokou teplotou vody růst a pomnožování sinic.

Do jezera pravidelně dosazujeme také dravé ryby. I ty přispívají mimo jiné k lepší rovnováze mezi fytoplanktonem a zooplanktonem. Tím se  částečně omezí i růst sinic.

Ve čtvrtém čtvrtletí 2016 bude jezero zčásti odpuštěno a AOPK ČR bude provádět  čištění a odbagrování bahna z Dokeské zátoky a opravu ekologické hrázky. Tento krok by měl určitě zlepšit kvalitu koupacích vod. Uvažujeme také o dalších nápravných opatřeních, např. o dávkování síranu železitého do Robečského potoka. Síran umožní vysrážení fosforu a tím pádem bude růst sinic podstatně komplikovanější.

Závěrem nezbývá než připomenout, že ono to opravdu není se sinicemi v tuzemských vodních plochách, až na malé výjimky, tak špatné. Je třeba i konstatovat, že sinice najdeme všude, a ani o tom nevíme.  Rostou a přežívají v mořích, i v těch s vysokým obsahem soli (např. Mrtvé moře), odolávají vysokým teplotám v pouštích či naopak nízkým v Antarktidě i Arktidě. Najdeme je v půdě, v jeskyních či na skalách. Pro člověka mají i řadu pozitivních účinků (vysoký obsah proteinů, některých vitamínů, jsou výchozí látkou pro výrobu léčiv antibiotického, protizánětlivého či protirakovinného charakteru…).

lahevpani

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Jiří Brosche. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.