Ohlédnutí za letošní rybářskou sezonou na Máchově jezeře

Sportovní rybolov se v posledních letech stal již neodmyslitelnou součástí Máchova jezera. Krásná zákoutí vybízí rybáře k lovu po celou rybářskou sezónu. Z jara a v letních měsících je to především lov kaprů, nejlepším obdobím pro mnohé rybáře je však právě podzim. Nejenže utichne čilý ruch pláží, zmizí většina koupajících, výletních lodiček a celkově se jezero ponoří do klidového režimu, ale také začíná lov dravců.  Pro mnoho rybářů je to taková „třešnička na dortu“. Vždyť souboj s krásnou štikou, sumcem či candátem je snem nejednoho rybáře a lokalit, kde je možno tyto dravce úspěšně lovit, není mnoho. Jsme proto rádi, že se naše jezero také z tohoto pohledu stává výjimečnou lokalitou. Všímá si toho stále více rybářů, o čemž vypovídá zájem o prodej povolenek. V letošním roce se prodalo v součtu již více jak 1200 povolenek všech druhů. Je třeba připomenout, že se tak nestalo náhodou, ale že je za tím několikaletá mravenčí práce OPS Máchovo jezero a také to, že cílem není pouze krásný úlovek pro rybáře, ale vytvoření a udržení pestré a vyrovnané druhové složení rybí obsádky, což v důsledku napomáhá k udržení kvality vody. Proto také na jezeře platí některá přísnější pravidla, zvláště při lovu dravců (delší doba hájení, zákaz používání živých nástrah a podobně). Přesto právě díky pravidelnému vysazování a díky těmto omezením se rybáři mohou těšit na stále zajímavější a hodnotnější úlovky. U kapra se nám letos již řada rybářů mohla pochlubit kusy přes 10 kilo , v podzimním období pak výstavními dravci , jako například několik sumců atakujících délku 150cm a u královny zdejší vody štiky, jsme zaznamenali již dva kusy přes 110cm , dále krásné boleny a občas i tajuplný candát. Před pár lety se nám zde o takových rybách mohlo jen zdát. Jezero se svými 300 hektary má však v této oblasti stále velké rezervy a proto věřím, že bude mnohé rybáře i v budoucnu stále překvapovat.

Závěrem chceme všem rybářům popřát nadále krásné úlovky a připomenout jim, aby odevzdali vyplněné povolenky s úlovky! Vracet přehledy lze v obchodě rybářských potřeb Neufisch, Infocentru města Doksy, anebo krátkodobé povolenky přímo u vody do schránek k tomu určených (připevněny na cedulích SPORTOVNÍ RYBOLOV). Statistika povolenek nám pak velmi pomáhá při monitoringu vývoje obsádky, a hlavně k určení množství a druhů nově nasazovaných ryb.

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Eva Burešová. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.