Sezóna dravců začíná!

Již osm let zajišťujeme sportovní rybolov, který se tak stal nedílnou součástí celkového hospodaření na Máchově jezeře.

Rybářská sezóna na jezeru začíná vždy od 1. dubna a končí 30.listopadu. Během roku se zde loví běžné druhy ryb jako kapr, cejn, lín, plotice aj. Pro mnoho rybářů je však vrcholem sezony 1. září, od kdy je povolen lov dravců jako je především štika, sumec či candát. O důležitosti výskytu dravých ryb již bylo napsáno mnoho, jedná se především o to, že redukují plevelné ryby, které by byli při přemnožení v důsledku faktorem zhoršující kvalitu vody. Proto my, jako hospodáři, každým rokem dravé ryby vysazujeme ve stádiu plůdku nebo násady, tak abychom zachovali pravidelný cyklus. Z úlovků při sportovním rybolovu pak víme, jak se druhové složení ryb v Máchově jezeře vyvíjí a případně na to můžeme reagovat.
Pro lovící rybáře se tak stává jezero z pohledu lovu dravců stále atraktivnější, vždyť již v minulém roce bylo zaznamenáno několik úlovků štik kolem 1 m, sumce přes 130 cm a candátů přes 70 cm. V tomto období je také povolen lov přívlačí z plavidel jako jsou čluny, rybářské kajaky či belly boaty. Na podněty rybářů jsme také zavedli povolenku s názvem Dravci, kterou si lze zakoupit právě na toto období od 1.9.-30.11. za 1500,-Kč.

Rádi bychom připomněli, že na Máchově jezeře je zákaz chytání na živou či mrtvou rybku, z důvodu většího poškozování podměrečných ryb při tomto způsobu lovu. Dále také na horní hranici lovné míry 80 cm u štiky (štiky nad 80 cm se vrací zpět). Tím chceme podpořit přirozený výtěr tohoto nejžádanějšího dravce.

Přejeme všem rybářům krásné zážitky a bohaté úlovky a žádáme je o šetrné zacházení s rybami, které se vrací zpět do jezera.

Petrův zdar!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Eva Burešová. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.