Již počátkem roku 2017 jsme zaznamenali na Máchově jezeře vyšší výskyt ponořených vodních rostlin, především řečanky přímořské. Ta většinou roste spíše v teplejších oblastech Evropy, v Česku se objevuje poměrně vzácně a patří k botanicky ohroženým druhům. Právě z důvodu poměrně vysoké četnosti jejího výskytu jsme se rozhodli provést ve druhé polovině loňského roku průzkum vodních rostlin vyskytujících se pod hladinou Máchova jezera. Průzkum pro nás zpracoval RNDr. Richard Višňák, Ph.D., specialista na biologické a ekologické průzkumy.
Potvrdil hojný výskyt řečanky zejména v oblastech blízké břehové linie po obvodu celého jezera. Jako pravděpodobné uvádí Višňák možné opakované vypuštění či odpuštění jezera v posledních letech v souvislosti s opravou výpusti a výstavbou nového přístavního mola ve Starých Splavech či odbahněním Dokské zátoky. To usnadnilo následné klíčení semen řečanky. Pomalý vzestup hladiny v průběhu napouštění zajistil následně distribuci semen po obvodu nádrže. Kromě zmíněné řečanky přímořské roste v jezeře i řada dalších podvodních rostlin (rdest, rdesno, stolístek, lakušník, stulík aj).
Na druhou stranu je ale větší rozšíření vodních rostlin na Máchově jezeře žádoucí. Jejich přítomnost zajistí dokonalé vyčíření a zlepšení průhlednost vody. Ke svému růstu rostliny spotřebovávají množství živin uložených na dně, včetně fosforu. O to méně jej pak zbývá na všudypřítomné sinice. Přesto nebude jednoduché udržet v rybníce optimální rovnovážný stav mezi zelenými rostlinami, množstvím přítomných sinic, průhledností vody a přísunem živin. Právě proto budeme i v letošním roce kromě sledování kvality koupacích i povrchových vod v povodí Máchova jezera a dosazování optimální rybí obsádky raději pokračovat i v monitoringu ponořené vodní vegetace na jezeře.