Obecně prospěšná společnost Máchovo jezero (dále jen OPS MJ) se po letech vyjednávání se správcem Máchova jezera přiblížila ke své stěžejní náplni práce, kterou je zajištění kvality vody v Máchově jezeře. Bez potřebného oprávnění nemohla uskutečnit své záměry a cíle v plném rozsahu. Tomuto důležitému kroku předcházelo uzavření nájemní smlouvy na Máchovo jezero mezi AOPK ČR a městem Doksy. Ve stručnosti Vás chci informovat o tom, co tato změna v právním vztahu k Máchovu jezeru znamená pro OPS MJ.
Na základě mandátní smlouvy uzavřené mezi Městem Doksy a OPS MJ zajistí OPS MJ činnosti ohledně hospodaření s rybí obsádkou, na které má OPS MJ potřebné oprávnění. V Máchově jezeře převládá tzv. „bílá“ ryba, která má negativní vliv na kvalitu vody v Máchově jezeře. Prioritou proto je vypustit na podzim tohoto roku Máchovo jezero a slovit rybí obsádku v Máchově jezeře. Vhodná regulace rybí obsádky je jednou z důležitých akcí pro dosažení dlouhodobé kvality vody v jezeře.
Pokud bude k udržení kvality vody Máchova jezera třeba aktivní zásah, zajistí OPS MJ administrativu spojenou s aplikací vhodné technologie. Vzhledem k finanční náročnosti a krátkodobému efektu neuvažujeme pro tento rok o aplikaci polyaluminiumchloridu dodávaného pod výrobní značkou PAX – 18 k zamezení rozvoje sinic v letních měsících.
Kvalita vody bude nadále sledována formou monitoringů, které nechává OPS MJ každoročně zpracovat od Povodí Ohře, s.p. a Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.
OPS MJ dále zajistí ve spolupráci s nájemci ostatních rybníků rybničních soustav Robečského a Břehyňského potoka manipulaci s vodou. Na základě programu TBD a vodního zákona vykoná pověřený pracovník technicko-bezpečnostní dohled nad vodním dílem Máchovo jezero.
Pro zajištění čistoty okolí Máchova jezera zejména jeho břehů a hrází bude OPS MJ ve spolupráci s Městem Doksy popř. Úřadem práce a zapojením dobrovolníků odklízet odpadky a zajišťovat běžnou údržbu.
OPS MJ zajistí své činnosti v návaznosti na tyto strategické dokumenty: „Studie návrhu opatření k zamezení masového rozvoje sinic v Máchově jezeře“ a „Optimalizace stavu vodních ekosystémů v povodí Robečského potoka“. Se studií AOPK se můžete podrobně seznámit v sekci „ke stažení“.