Koupací vody aktuálně – červen 2019

Letní sezona se rozjela i na Máchově jezeře a opět jsme zavaleni dotazy týkajícími se kvality koupacích vod  na jezeře. Považujeme proto za nutné informovat všechny návštěvníky naší lokality o aktuální situaci, která na jezeře platí k 25. červnu 2019.

Kvalita koupacích vod byla až do konce 10. června hodnocena symbolem  označujícím druhý stupeň jakosti vody-nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat. V průběhu června došlo ke zhoršení situace a voda nyní zařazena ve třetím kvalitativním stupni z pěti stupňové řady  – nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.

Atraktivitu koupací vody může výrazně snížit též její aktuální průhlednost. A nebývají to zdaleka pouze sinice, které ji ovlivňují. Negativní vliv má např. aktuální počasí (deště či naopak suché, větrné a prašné počasí). Přítomnost řas ve vodě či pyly z kvetoucích jehličnanů i listnáčů se velmi často podepisují na průhlednosti též, stejně i fekální bakterie, které se do vody dostávají z moči a potu koupajících.

Pozitivně je třeba hodnotit skutečnost, že od roku 2012 jsme nemuseli na jezeře použít žádné chemické koagulanty, které na sebe naváží fosfor ve vodě přítomný. Ten je uložen v sedimentu a sinice jej nemohou využívat ke svému rozmnožování. V roce 2016 proběhlo také odbahnění Dokeské zátoky. Kontaminované bahno bylo odtěženo a zvětšil se prostor pro ukládání sedimentů před ekologickou hrázkou oddělující zátoku od Máchova jezera.

Pro zjišťování aktuální kvality koupacích vod nejen v Máchově jezeře, ale celém Libereckém regionu můžete využít informace na webovém portálu khslbc.cz -rekreační vody, který je každý týden aktualizován.

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Jiří Brosche. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.