Nasazení bolena do Máchova jezera

Počátkem října 2015 došlo k dalšímu rozšíření rybí obsádky na Máchově jezeře. Dle zarybňovacího plánu byl 5.10.2015 do jezera tentokrát vysazen bolen dravý ve stádiu rychleného plůdku. Ředitel OPS Máchovo jezero p. Jiří Holub upozorňuje, že bolen je jediná dravá kaprovitá ryba žijící v našich vodách. V mládí přijímá plankton jako ostatní kaprovité ryby, záhy však přechází na drobné rybky a v dospělosti se živí výhradně dravě. Ve třetím roce života má již kolem 40 cm délky a ve stádiu dospělosti dorůstá poměrně velkých rozměrů  80 až 90 cm . Je znám svým aktivním způsobem lovu v horní části vodního sloupce a tím vhodně doplňuje ostatní dravé ryby. Takto je pokryto celé spektrum plevelných ryb a nedochází k jejich přemnožování, což je naším cílem na Máchově jezeře.

Proces transportu a vysazení proběhl bez problémů. Obsádka  bolena  dravého pochází z rybochovného zařízení Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech.  Po štice a candátovi je bolen již třetí dravou rybou, která byla do jezera nasazena během letošního roku.

DSC05971DSC05983

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Jiří Brosche. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.