Podzim na jezeře

Jak jsme již dříve informovali, byla kvalita koupacích vod letos v porovnání s uplynulými roky výrazně lepší. To potvrzovaly jak průběžně prováděné kontrolní odběry Krajské hygienické stanice v Liberci, tak i výsledky zjištěné vodohospodářskou laboratoří Povodí Ohře.

Máchovo jezero není typický chovný rybník. Tím, že leží v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a zároveň je hojně navštěvovaným turistickým cílem, je třeba zajistit rovnováhu mezi oběma hlavními cíli – ochranou přírody a rekreačními účely. Na jezeře platí celá řada omezení oproti běžným produkčním rybníkům. Povolen je zde pouze sportovně-rekreační rybolov a dosazování rybí obsádky musí být prováděno citlivě, vždy po dohodě s ochranáři. Právě z výše uvedených důvodů jsme podali letos opakovanou žádost o finanční náhradu z dotačního programu Mimoprodukční funkce rybníků. Její posouzení právě probíhá a s výsledkem budeme seznámeni v průběhu prosince 2017.

Na říjen jsme spolu s vedením města připravili schůzku věnovanou eutrofizačním procesům (obohacování vod živinami) v oblasti Máchova jezera a jeho přítoků. Jednání se mimo jiné zúčastnili AOPK ČR, SCHKO Kokořínsko – Máchův kraj, Povodí Ohře, SČVK, KHS Libereckého kraje, přední český hydrobiolog RNDr. Duras a další. Cílem jednání byla především odborná diskuze k aktuálnímu zásobování vod Máchova jezera množstvím živin, především fosforem. Přestože finální stanovisko v této otázce zatím nepadlo, využití železitého koagulantu ke srážení obsahu fosforu na přítoku jezera odborníci spíše nedoporučují.

Sportovní rybolov byl pro letošní sezonu ukončen k 30. listopadu. Rybáři mohli od září lovit i dravce a jak ukazují prodeje povolenek za poslední měsíce, byl o ně dost velký zájem. Celkovému zhodnocení rybolovu v právě ukončené sezoně se budeme ale věnovat v příštím čísle DZ.

Příspěvek byl publikován v rubrice Informace a jeho autorem je Jiří Brosche. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.