Nadešel čas dravců

Na začátek září se těší také rybáři na Máchově jezeře. Pozvolna přichází podzim a s ním i sezona lovu dravců. Dny se krátí, noci prodlužují, sluneční aktivita se snižuje, svátek rybářů přichází.

Z těch hlavních dravců přítomných v jezeře je třeba jmenovat štiku, candáta, bolena či sumce.

Nejúspěšnějšími měsíci pro lov štiky jsou na jezeře právě září a říjen, kdy štika zabere kdykoli během dne a ke konci lovné sezony pak kolem oběda. Štika obecná je velmi plachá, proto je potřeba se na břehu vždy dobře ukrýt. Patří mezi příbřežní dravce a u nás ji lovíme pouze na přívlač. Mezi našimi rybáři je štika velmi oblíbenou rybou.

Bolen, patřící mezi kaprovité ryby, je jediným druhem této čeledi, který se v dospělosti živí výhradně jako dravec. V květnu letošního roku bylo možné na Mácháči přímo z mostu vedoucího přes jezero opakovaně pozorovat hejna bolenů při vytírání. Byl to nádherný pohled na dospělé dravce, které jsme nasazovali do jezera před několika lety. Zcela zjevně se bolenovi u nás dobře daří a nyní, na přelomu léta a podzimu, nastává nejlepší období pro jejich lov.   

Candát obecný je dravec z čeledi okounovitých, kterého do jezera doplňkově vysazujeme již řadu let.  Candátí sezona v nádržích a rybnících obecně začíná v září, trvá přes celý říjen a končí v listopadu. Candáti jsou nejaktivnější za šera a za tmy. Berou hlavně časně ráno či večer, ale chytat se mohou i přes den. Aktivitou candáti hýří před bouřkou, kdy dochází k prudké změně tlaku.                                                      Rybáři i konzumenty je tato ryba ceněna i pro svoji výbornou chuť.

Typickým nočním dravcem je sumec velký. I s ním se mohou sportovní rybáři na jezeře setkat. Lov sumce je velmi obtížný. Právě proto je mezi rybáři hodně ceněným úlovkem. Stojaté vody s bahnitým dnem a bujnější vegetací jsou pro sumce ideálním útočištěm. Na noc opouští svá místa úkrytu a vydává se na lov. Sumec se běžně dožívá 20 až 40 let, proto patří do skupiny dlouhověkých ryb. Ve dvacátém roce života dorůstá délky cca 150–200 cm a může dosáhnout hmotnosti 100 kg i více. Proto je lepší na lov vyrazit raději ve dvou.

Rybářům, kteří ještě neokusili noční lov dravců přívlačí, doporučujeme, aby využili konce léta a teplejšího podzimního počasí a vyrazili časně ráno nebo k večeru s náčiním k jezeru. Najdete tu nejen klid a pohodu, ale i nějaké dravce. A pokud se hned nezadaří, nepropadejte skepsi či bezmoci, zítra je den také…