V době, kdy píši tento článek, máme za sebou více než dvě třetiny letní turistické sezony. Na nepřízeň počasí si dosud určitě nemohou stěžovat návštěvníci našeho regionu, ba ani subjekty nabízející služby v oblasti cestovního ruchu. Řadu tropických prázdninových dnů občas vystřídalo oblačné počasí s přeháňkami, ale i ty k létu patří. Kvalita koupací vody v Máchově jezeře se v porovnání s loňským rokem zlepšila, voda je zatím stále hodnocena na všech plážích jako vyhovující, u některých sledovaných parametrů (sinice, fosfor celkový i rozpustný, obsah chlorofylu,atd.) se zlepšení kvality projevilo výrazně.
V těchto dnech rozjíždíme jednoduchý botanický monitoring zaměřený na aktuální stav vodní vegetace, zejména ponořených zelených rostlin. Poslední podobné zhodnocení bylo prováděno v roce 2012, je tedy nutné zajistit další kontrolu i s ohledem na složení rybí obsádky dosazované v posledních třech letech.
V průběhu prázdninové sezony se u jezera stále setkáváme s neukázněnými návštěvníky, za nimiž zůstávají malé i větší škody a nepořádek. Příkladem za všechny může být posprejovaný altán v Doksech na komunikaci vedoucí k hlavní pláži, odpadkové koše vysypané na turistické stezky, poškozené lavičky, nepovolené rozdělávání ohňů v lesích kolem jezera doslova na každém kroku.
Arogance některých dovolenkářů skutečně nezná mezí. Němečtí turisté, ignorující dopravní značení, nejednou najeli svými vozy na pozemky chráněné krajinné oblasti ve směru k pláži Klůček a k odjezdu je přiměly až pokuty městské či státní policie. Podobná je i situace kolem nově zbudovaného přístavního mola ve Starých Splavech. V zakázané stometrové zóně kolem přístaviště se koupe mnoho návštěvníků, malými dětmi bez dozoru počínaje a seniory konče. Nejvíce nás ale fascinoval otec, který se, navzdory několika výstražným cedulím, procházel s malými dětmi po obvodu výpustní kašny na hrázi jezera.
Koupající si mnohdy ani neuvědomují, že při koupání, plavání a potápění se ve vodní cestě se stávají účastníky plavebního provozu stejně jako ti, kteří si půjčili loďku, šlapadlo či surf. Dvojnásob to pak platí pro motorová plavidla. Pro ty, kteří milují adrenalin, je určitě lepší zaplatit si vybraný adrenalinový zážitek u firmy, jež tyto aktivity provozuje, než skákat z mola šipku pár metrů před přistávající výletní lodí a doufat, že budu rychlejší.
Právě z výše uvedených důvodů zvažujeme před zahájením turistické sezony 2018 přípravu workshopu pro provozovatele kempů, rekreačních zařízení, pro majitele půjčoven loděk a jiných plavidel, provozovatele pláží atd. Spolu s městem a Regatou Máchovo jezero, za účasti Státní plavební správy či Povodí Ohře jakožto správce vodní cesty bychom je chtěli upozornit na aktuální legislativní předpisy a pravidla. Seznámit je se zákonem o vnitrozemské plavbě či vyhláškou o pravidlech plavebního provozu. Vše doplníme praktickými zkušenostmi a doporučeními orgánů dohlížejících na stav vodních cest či na plavbu.